Ramazan Ayı Böyle Olmamalı
Sevcan Erkeskin

Sevcan Erkeskin

Ramazan Ayı Böyle Olmamalı

27 Mayıs 2017 - 18:26 - Güncelleme: 27 Mayıs 2017 - 18:28

Ramazan ayı özellikle sigara tiryakileri için zor bir ay olsa da bizlere yaşattığı maneviyat paha biçilemez. Gerçekten ramazan ayındaki o huzur çok farklı bir duygu. 

** 

Ramazan ayının iki güzelliği var. Birincisi vücudumuzu dinlendirerek daha sağlıklı olmak ki bu bilimsel olarakta açıklanmıştır. İkincisi de normal günlerde değerini bilmediğimiz, görmezden geldiğimiz şeylerin bizlere aslında çok değerli olduğunu anlatmak. Örneğin Su.. 

**

Yalnız şöyle bir çevrenizi gözlemleyin Ramazan ayının sadece adı var, kendisi yok. Sadece aç kalıyoruz. Olmaması gereken her şey bu ayda da var. Kibir var, gösteriş var, kalp kırmak var, küfür var. 

** 

Sizlerinde yaşadığınız gözlemlerimi aktarayım, hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Ülkemizde ünlü olan bir davranıştan başlamak istiyorum. Oruç tutanlar, oruç tutmayanları oruç tutmadığı için dövmesi. Her sene kesinlikle yaşanan bir vakadır. Arkadaş sen oruç tutuyorsun karşında biri yemekte yer, sigara da içer, başka bir şey de yapar. Zaten senin oruç tutma amacın iradene sahip olmak değil mi? İradene sahip olamayıp bir de üstüne Allah'ın vereceği cezayı sen kesiyorsan, hem iradene sahip olamıyorsun hemde dolaylı yoldan şirke giriyorsun. Sen kimsin de ona o cezayı kesebiliyorsun. Sen oruç tutmuyorsun. Boş yere aç kalıyorsun. 

** 

Şimdi gelelim ikinci ünlü vakamıza. Orucun arkasına sığınıp ben gerginim, sinirliyim, oruç kafama vurdu deyip önüne geleni azarlayıp kalbini kırmak. (Bu kategoriye maalesef beni de koyun) Şimdi aslında bu sinirlenenler oradaki olay bahane Allah'a sinirleniyor. Normal günde sen o olaya o denli tepki vermeyipte oruçlu olduğun gün tepki veriyorsan, demek ki bu sinire o davranış değil de oruç sebebiyet veriyor. Orucu emreden kim? Allah. O zaman sinirlendiğin kişi de Allah. Sen o davranışa sadece oruçken değil de normal zamanda da aynı tepkiyi veriyorsan durum değişir tabi.. 

** 

Lafa gelince ramazan fakirin halini anlamaktır, ramazanda aç insanları doyuracaksın deriz ama bu cümlemiz uygulamaya geçmez teoride kalır. Yemek yarışı yaparız. Bir akrabamızı iftara davet ederiz. Sofra envai çeşit yemeklerle taçlandırılır. En az üç dört çeşit yemek yapılır. Bir de üstüne gelen misafire kusura bakmayın şöyle şöyle işim çıktı da dar zamanda bunları yapabildim. Tövbe yalan o sofranın hazırlığı en az iki günlük. Sanki her gün o sofradan daha iyi yemek yiyorlar da dar zamanda bunu yapabilmiş. Sen o yalanı söyleyince tuttuğun orucun sadece aç kalmaktan ibaret olduğunu bilmiyorsun demi. Biliyorsun ama misafir yarın ne der ya sofraya kusur bulursa. Allah'ın sözünden önemli demi misafirim sözü..  Bir de iki üç çeşit ekmek olur. Somun ekmek, ramazan pidesi, yumurtalı ekmek.. Üstüne en az üç çeşit içecek olur. Fanta, Kola, Ayran.. Ev sahibi de şirinlik yapar hadi isteyen istediğinden içsin der ve bir de sahte gülüş patlatır.  

**

Birde orucu Allah rızası için, Allah'ın emri olduğu için tutmayıp elalem ne der diye tutanlar var. Bunları ahirette elalem öpecek haberleri yok. Bu insanları anlamak için iki davranışlarına bakın. Birincisi orucu açar bir bardak su içer hemen sigara yakar. Onlar için oruç tut, sıhhat bul falan hikayedir. Zaten orucu zoraki tutuyor vücudunun sıhhatini falan mı düşünecek? Yak cigarayı beee... Elalem için oruç tutanların ikinci türü ise oruç tutulan yerde oruç tutar ama şöyle oruç tutmayanların fazla olduğu yerde katiyen tutmaz. 

 

** 

 

En sevdiğim kısma geldik. Kızların orasına, burasına bakarak oruç tutanlar. Bu türler genelde şahinci tipli olurlar, ayrıca işsizdirler. İşsiz dediysek çalışmadıkları için işsizler. Aylak aylak gezip kendini delikanlı zannedenler. Oruç tuttukları için çarşıya öğlen bir çıkarlar iftara kadar kızlara laf atarak veya orasına burasına bakarak oruç tutarlar. Sonrada akşam iftarı büyük bir maneviyatla açarlar. Sevap kazandıklarını zannettikleri için.. 

 

** 

 

Dediğim gibi ramazan ayı böyle olmamalı. Çevremiz hep böyle insanlarla dolu. Eğer yukarıda yazdıklarımdan birini yapıyorsanız tutmayın be kardeşim. İnanın boşu boşuna aç kalıyorsunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar