Ebeveynler ve Çelişkiler
Sevcan Erkeskin

Sevcan Erkeskin

Ebeveynler ve Çelişkiler

05 Mayıs 2017 - 22:22

Ülkemizde annelerimizin ve babalarımızın bize söylediği sözler genelde çelişkiler içerir. Bir gün A diyorlarsa diğer gün B derler. Tabi onlar için A'da doğrudur B'de doğrudur.

**

Aslında ülkemizde çocuklar kendi kendine büyür. Annelere ve babalara göre çocuk büyütmek; yemeğini ver, ihtiyaçlarını karşıla, okula-dersaneye gönder. Bu kadar. Çocuğuyla gerçekten konuşan, onu birey yerine koyan, onun fikrini alan, yapmak istediği işlerde ona destek olan bir aile Türkiye'de bulamazsınız. Bulursanız da çok azınlıktadır.

**

Bir iş yapmaya kalkışırsınız, hemen eleştiriler ardı ardına gelir. "Şu boş işlerle ne uğraşıyorsun otur dersine çalış senin daha yaşın küçük" gibi cümleler peşi peşine sıralanır. Ama onların söylediği bir işi yapamazsanız; "Eşek kadar adam oldun, evlenecek yaşa geldin" gibi cümleler sıralanır. Sizde düşünürsünüz benim yaşım küçük mü yoksa eşek kadar adam mı oldum?

**

Örneğin, Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg facebook'u ilk kurarken kendi okulundaki arkadaşlarını buluşturmak amacıyla kurmuş. Sonra site diğer okullara, diğer şehirlere derken şuan ki halini biliyorsunuz. Facebook ilk kurulurken de Mark Zuckerberg'in ailesi 85 bin dolar para vermiş, destek olsun diye.

**

Şimdi kendi ailenizi düşünün bir gün eve gidiyorsunuz ve diyorsunuz ki bak baba bak anne ben bir site kuracağım sitede okul arkadaşlarım birbirini bulacak. Babanızdan veya annenizden gelecek tepkiyi aşağı yukarı söyleyeyim. "Ya boş boş işlerle uğraşma arkadaşların birbirini bulursa ne olacak otur dersine çalış bu senede sınavı kazanamazsan sorarım ben sana"

**

Türkiye'den bir facebook, google, twitter, instagram veya başka bir şey çıkmıyorsa bunun sorumluları anneler ve babalardır. Onlar için en iyi meslek memurluktur. Memur olduysan Mark Zuckerberg'den iyisindir.

**

Toplum olarak gerçekten eğitime ihtiyacımız var. Sen yapamazsın, sen edemezsin derseniz çocuklarınızın da yapacakları varsa da yapamazlar. Ben sadece facebooktan örnek verdim. İsteyen google, Mynet gibi sitelerinde nasıl kurulduğunu araştırsın aynı benzerlikte. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar