İnsanlığı Ararken
Sadullah Özdemir

Sadullah Özdemir

  • Instagram

İnsanlığı Ararken

19 Mayıs 2017 - 10:30 - Güncelleme: 19 Mayıs 2017 - 10:34

İnsanlık 12. yüzyıl ile 15. yüzyıl arasında Avrupa'ya arada uğrasada günümüzdeki Orta Asyaya müslümanlar hakimdi. Tıp, felsefe, gökbilimi, tasavvuf, edebiyat gibi alanlarda çok güzel eserler vermeye başladı. 

 

Piri Reis, Akşemseddin, Hezarfen Ahmed Çelebi, Ali Kuşçu, Evliya Çelebi, Mimar Sinan gibi birçok bilgine ev sahipliği yapıyordu. Hatta Avrupa'dan gelmek için mektup yazanlar bile oldu.

 

 

Piri Reis; Dünya haritasını çizen insan denizlerin piri aslında, çizdiği haritayı sultanına sundu ve donanmada yerini aldı. Donanmada yıllarını geçiren Piri Reis son seferinde ganimet yüklü bir kaç gemiyle seferi terk etmesi idam edilmesine neden olmuştur.

 

Akşemseddin, hastalıkların bulaşma nedenlerinden birinin küçük zerrecikler olduğunu söylemiş ve ilk mikrop tanımda bulunmuştur.

 

Ali Kuşçu, gök bilimcidir kendileri gök yüzünü su üstüne yansıtarak ölçümler yapmıştır. Hatta kurduğu tesisin dışında bulunan sütunlar roket benzeri bir yapıya sahiptir.

 

 

Mimar Sinan; yapı ve taş doğasını benimsemiş ki, yaptığı yapının ömrünü hesaplayıp nasıl yenilenmesi gerektiğini izah etti. Hatta bataklığa taş döktürüp zemin hazırlaması yapmıştır. Aslında yapmış olduğu şu an depremden binan yıkılmasını engellemek amaçla kullanılıyor. İleriyi görmek böyle birşey olsa gerek.

 

Hezarfen Ahmed Çelebi; uçmak güzeldir terimini yaşamış insanlardan, kulenin üstüne çıkıp kendini aşağıya bırakmak uçmaya olan inancın ne kadar büyük olduğunu gösterirki, inanmak ve bu uğurda çalışmak neler yapılabileceğinin büyük örneğidir.

 

 

Evliya çelebi; asıl adı Derviş Mehmed Zilli dir. Sayılı gezginlerden biridir. Gördüklerini ve yaşadıklarını kitap haline getirmiştir. Kitaplarında gördükleri ilginç olaylardanda bahsetmekte, okumakta fayda var ama metinlerden güzel anlamlar için iyi bir bilgi birikimi olması gerekir.

 

Avrupadan kaçan insanlık günümüz Orta Asyasına uğramış ve o dönemin insanları bundan nasibini almışlar ki, tekrardan Avrupa'ya ya da diğer kıtalara gidip gitmediğini göreceğiz. 

 

Zaman en güzel arkadaşımızdır. Başınıza ne gelirse gelsin asla sizi bırakmaz. En güzel dostumdur ve sonunda doğruyu söyleyen be canını acıtanda o dur.

 

 

 

"İnsan bir meyve gibidir, olgunlaştığı zaman toprağa düşer"

 

&Aradığın doğru cümleyi bulmak için oku; hiç bulamayacağını bilerek tabi, bulduğunu sanmakta güzel bir duygudur&

 

 

 

Son Yazılar