Bomba Gibi
Kerem Avcı

Kerem Avcı

  • Instagram

Bomba Gibi

02 Ekim 2017 - 21:41

Bomba nedir bunu bilmek ve üzerine konuşmak lazım.

Bomba; iki sonucu doğurur. Bazen iyi olur savaş kazandırır, bazen kötü kullanılır insan katledilir. Ne olduğu değil, nasıl kullanıldığı. Bu duruma göre her savaşta katliam var denmiş olur. Saçma! savaş haklılık ve kurallar çevresinde yapılırsa "adalet" olur. 

Yeni nesilde bomba gibi geliyor. Peki bu gelen nesil nasıl bir sonuç doğuracak orası tam bir muamma! Ya onlar gerçekten birşeyler katacak ki bence öyle olacak. Ya da tahrip edip yaşlanacaklar. Bu sonucu önceden görmek mümkün mü? Evet mümkün. Eğer siz maddi ve manevi yatırımları yaparsanız; az çok tahmin de bulunabilirsiniz. 

Eğer siz maddi ve manevi yatırımları yaparsanız; az çok tahmin de bulunabilirsiniz. Siz yeni nesile Batı'dan ahlaksızlık, sarhoşluk, zevk ve eğlence gibi miraslar bırakırsanız; onlardan iyi sonuçlar bekleyemezsiniz. Ama sizler bu yeni nesile Batı ve Amerika'nın bilim,sanayi ve teknolojisini öğretir.Doğu'nun manevi ikliminde yetiştirirseniz durum değişir. Kimse kusura bakmasın; Batı'nın sanayisi, teknolojisi batsın! demeye hakkınız yok. Ne ürettiniz? Ne koydunuz ki bu eko-sisteme, boş laf çok.

Her şey ortada sanayide şuana kadar 3 devrim yaşandı. Türkiye bunun neresinde görün lütfen. 
Su ve Buhar gücü ile üretim geldi.
Türkiye 200 yıl sonra yakalamış.

Seri imalat bantları ile yeni bir devrim geldi; 
Türkiye bunu 90 yıl sonra yakalamış.

Yarı otomatik Otomasyon sistemleri ile yeni devrim oldu.
Türkiye bunu 30 yıl sonra yakalayabilmiş.

Bugünlerde Sanayi'de yeni devrim oluyor;
dijitalleşme, Türkiye şuan bunun neresinde? 
Eğer Türkiye bu yeni sanayii devrimini kaçırırsa 2023 ve tüm tarihleri unutsun! Çünkü üreten değil, muhtaç bir toplum olarak kalarak bitecek. 

Okullarda bu hususta bilinç şart,
Çocuklara yazılım, teknoloji, tasarım ve bilim eğitimleri hakkı ile verilmeli. Öğretilmelidir... Eğer bu gençler bu öğretilerden uzaklaşır, unutturulursa malesef üreten değil tüketen bir toplum olarak tarihin çöplüğüne atarlar... Bu işin maddi boyutu(bilim, teknoloji vs.) bir de diğer boyut var; manevi eğitim.Maddi eğitim ile donatılmış bir çocuğa manevî bir program entegre edildiği vakit; asrın vicdanlı bilim insanları çıkacaktır. Manevi eğitimden kasıt nedir? 

Şudur; Maddeci felsefeden çıkarı madde ardındaki kudreti öğretebilme işlemi. Bunu başaran her millet dediğim gibi;
Güzel insanlar, güzel işler çıkarabilir. 

Maneviyat yoksa bonzai, içki ve ahlaksızlık gibi sorunları kabul eder ve sıradan bir durum gibi kabul ederiz. Hatta belki bir gün içersinde kendimizi bile bulabiliriz. Belediyeler bunları bitirmek istiyorlarsa buna önem verecek icraatler yapmalı. Bir kitap cafe açıp içine 100 tane kitap koymak marifet değil. 
Marifet o kafenin içini dolduracak o bomba neslide yetiştirebilmektir. 

 

Son Yazılar