EL Alem Ne Der?
Ezgi Karatepe

Ezgi Karatepe

  • Instagram

EL Alem Ne Der?

14 Mayıs 2017 - 14:20

Yaptığımız bir yanlış farkedildiğin de ve hakkımızda bir şey söylediğinde tepki gösteririz. Kırılırız,sinirleniriz ve çoğu zaman da savunmaya geçeriz.

Ama çevremizde birinin hatasını gördük mü yargılamadan duramayız.Sanki her şeyin en iyisini biliyormuş gibi sanki biz hiç hata yapmıyormuş gibi.

 İnsan olmanın %30 u yaşam savaşı vermekse % 70 i hata yapmaktır bence. Bunun üzerine söylenmiş binlerce şey var üstelik. İnsan hatalarıyla güzeldir oysa. Çünkü yaptığımız her yanlış geri dönüşte bize hep bir ders verir . Zamanla daha az incinmeyi öğretir belki daha dayanıklı olmayı. Hepimize farklı yerlerden destek çıkar,eksiklerimizden çoğunlukla. 


Peki biz ne yaparız? Kendimize yapılmasından hoşlanmadığımız ne varsa, başkalarına aynılarını yaşatırız. Biz çok mu iyiyiz? Hayır değiliz.

Ama şimdi ben ya da birileri ne derse desin insanlar asla susmaz. Siz kendinizi de parçalasanız herkesi memnun edemezsiniz, edemeyiz. Bu yüzden, bir şey yaparken önce kendimize sormalıyız,mutlu muyum? Cevabı evet ise kimin ne düşündüğü hiç önemli değil. Birileri her zaman yargılar, her zaman yapacak bir yorum bulur. 

Sonuç ne olursa olsun,yaptığımız ne olursa olsun kimse bizim günahlarımız için yanmayacak. Ya da çok iyi biri olduğumuz için takdir etmeyecek. En hızlı işleyen şey zaman olduğu halde el alem ne der diye düşünmek mantıklı mı sizce?

 İçimizden gelen ne ise en azından bir kere olsun denemek bu hayatta yapılabilecek en güzel şey. Geri dönüp bakınca "en azından denedim" iç rahatlığı var üstelik. Cebimizde pişmanlık değil de denemiş olmanın huzuru var.

   En kötüsü de olsak bizi biz yapan hatalarımız,zaten hata yapmasak insan olmanın ne anlamı var.Bir kere olsun hesapsızca yaşamalıyız ve her şeyden önce kendimiz için yaşamalıyız,başkaları için değil. 

Çünkü nasıl yalnız geldiysek bu dünyaya yine yanlız döneceğiz ve o el alem bize yol arkadaşı olmayacak..

Son Yazılar