Ekmek Aslanın Ağzında
Ecem Alkanat

Ecem Alkanat

  • Instagram

Ekmek Aslanın Ağzında

13 Mayıs 2017 - 21:34

EKMEK ASLANIN AĞZINDA

Hepimize küçükken sorarlardı, "Büyüyünce ne olacaksın?" Herkesin bir cevabı vardı o zamanlar; doktor, öğretmen, şarkıcı, astronot, pamuk şekerci... Sonra büyüdük, kaçımız o küçükken hayalini kurduğu şey oldu? Sizi bilmem ama ne ben ne de yakın çevremden herhangi biri olamadı. 
Çoğumuz ya gelecek kaygısı yüzünden ya da aile baskıları ve yönlendirmeleri yüzünden hayallerimizden çok daha farklı yerlere geliyoruz belki de. İlgimiz olan, yeteneğimiz olan alanlardan uzaklaşıp tamamen farklı alanlara savruluyoruz. 

Anne babalarımızdan, eşimiz dostumuzdan en çok duyduğumuz laflardan biridir bu "Ekmek artık aslanın ağzında değil midesinde evladım." Aslına bakarsanız çok haklılar, hatta ekmek artık mideyi de geçmiş bağırsaklara doğru yol alıyor. Tam da bu yüzden işte mutluluk iyi hoş da karın doyurmuyor mantığıyla insanlar duygularını hayallerini bir kenara bırakıp mantıklı hareket etmeye çalışıyor. Hangi meslekte iş garantisi var, hangisinde işsiz kalmam, iyi para kazanırım soruları; hangi meslek bana uygun, neyi iyi yapabilir ve yaparken mutlu olabilirim sorularının önüne geçiyor.

Meslekler seçiliyor, okullar okunuyor sonra bir bakıyorsun mutlu değilsin. İşin var, paran var, ama her sabah işe giderken lanetler okuyorsun. Her gün yüzünü asmaktan insanlar senin gülümseyebildiğini bile bilmiyor. İste bu noktadan sonra ya her şeyi sıfırlayıp sevdiğin işi yapmak için çabalamaya başlıyorsun ya da olan oldu diyip hayatının geri kalanını mutsuz geçirmeyi kabulleniyorsun. 

Oysaki en başında bunları düşünebilsek, ebeveynler çocukları çok para için değil mutlu olmak için çalışmaya teşvik etse, rehber öğretmenler her öğrencinin farklı yetenekleri, farkli zihinleri olduğunu kabullenip tek tip bir mantık yerine bireysel yönlendirmeler yapsa inanıyorum ki, yetişen nesillerdeki bu robotlaşma azalır ve insanlar hayattan bir tık daha keyif almayı başarabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar