Büyük Takımlara Yakışmayan Transfer Politikaları
Burak Çalışkan

Burak Çalışkan

Büyük Takımlara Yakışmayan Transfer Politikaları

11 Mayıs 2017 - 13:01 - Güncelleme: 11 Mayıs 2017 - 14:22

Yaz transfer sezonu Türkiye'de çok hareketli geçicek gibi duruyor. Her sezon yeniden yapılandırılan bir Fenerbahçe , kiralık oyuncularının kontratı biten bir Beşiktaş , takımda bütün olamam sorunu olan bir Galatasaray... 

İstanbul bu yaz transfere doymayacak gibi görünüyor. Bana göre bu yaz yine bir çok çöp transfer yapılacak. Yine birçok klübümüz UEFA ile sorunları olacak. Boş yere harcanan para bizim ülkemizde artık bir moda. Sadece transfer yapmak için yapılan transferler , oyunculara değerinden fazla verilen paralar. Bunları yapmak Türk futbolunun vazgeçilmezi. Verilen paraların yarısını altyapıya kullanılsa kendimizi daha çok geliştirebiliriz. Her gün birileri çıkıp altyapıya yatırım yapıldığı söyleniyor fakat bu yatırım sadece tesis anlamında yapılıyor. Aslında söylenen kadar da tesis yapılmıyor. Peki size bize soru soracağım. Sizce yıldız oyuncu geliştirebilmek için tesis mi daha önemlidir yoksa hoca mı ? Tabiki de hoca... Şuan size tesis önemsiz demiyorum ama hoca olmadan tesise ne gerek var. Ülkemizde yeterince altyapı hocasına önem verildiğini düşünmüyorum. Hatta hiç önem verildiğini düşünmüyorum ama bütün ülkenin söylediği tek bir şey var "Ülkemizden ne zaman yıldız çıkacak?". Eğer altyapı hocasına gereken önemi verilmezse bu ülkeden kolay kolay yıldız geleceğini düşünmüyorum. Altyapıya yeterince önem verilmediği için bizde eksiklerimizi yurtdışında arıyoruz. Bu arayışlarda gereğinden fazla harcama yapıp klüplerimizi kar yerine zarar etmesini izliyoruz. 

Bu yaz transfer sezonunda Galatasaray'ın ihtiyacı olan mevkilere baktığımızda , yani bu yaz Galatasaray dan beklenilen transfer mevkilerini sıralayalım ; 

-Kaleci dışında tüm mevkiler

Fenerbahçe' den beklenilen transferlere göz atalım birazda. Forvetlerinden yeterli verimi senelerdir alamayan Fenerbahçe bu geleneğini sürdürdü ve bu senede aynı senaryoyu izledik. O yüzden ilk sırada forvet transferi bekliyorum. Ayrıca Alex'den sonra bir on numara pozisyonu ihtiyacı hiç gitmeyen Fenerbahçe , Mehmet Ekiciyle bu pozisyonu doldurabilir mi ? Buda ayrı bi soru. Volkan Demirel dışında kalecisi olmayan Fenerbahçe yedek kaleci arayışına girmesinide bekliyorum. Ayrıca Lens' in bonservis ücretinin yüksek olmasında dolayı tercih edilmemesi durumunda bir veya iki kanat oyuncu almasını bekliyorum. 

Şimdi gelelim Beşiktaş'a. Bana kalırsa transferlerinden verim alma yüzdesine bakılırsa birinci sırada Beşiktaş yer alır. Bu yüzden Beşiktaş yönetimini ayrı bi tebrik etmek gerekiyor. Kiralık oyuncularının kontratı biten Beşiktaş , bu kontratı bitmek üzere olan futbolcularını önce tekrardan kiralamaya çalışacağını düşünüyorum. Daha sonra kiralanamazsa bonservis durumlarına göre alınabilir veya o futbolcusundan vazgeçip yeni sevdalara yelken açabilir. Talisca , Aboubakar , Caner Erkin , Ersan Adem Gülüm , Atınç Nukan ve Demba ba. Bu oyuncular arasında ilk sırada alınması kesin gözüyle bakılan futbolcu Caner Erkin. Seneye yeniden Beşiktaş formasını giymesini bekliyorum. Talisca için görüşmeleri süren Beşiktaş bu konuda ne yapacağı muamma. Kimilerine göre "Talisca kalacak" kimilerine göre ise " Talisca' yı Beşiktaş'ta bırakmazlar". Aboubakar yine aynı şekilde Talisca düşüncesiyle hareket edilmesini bekliyorum. 

Yani kısacası bu yaz İstanbul'da transferde sular hiç durulmayacak gibi gözüküyor. 

Son Yazılar