Aşk
Berrah Kara

Berrah Kara

Aşk

21 Mayıs 2017 - 00:34 - Güncelleme: 21 Mayıs 2017 - 19:24

Aşk

''Aşık, sivilceyi gamze sanır'' bir japon atasözüdür. O kadar derin anlamlar barındırır ki içinde hayran olmamak mümkün değildir. 


Aşık olduğunuz zaman karşınızdaki kişi sizin için her yönüyle mükemmel bir insandır. O ne yapsa doğrudur, o yanlış yapmış olsa bile yine saf ve temiz düşünür bilerek yapmamıştır dersiniz veya görmezden gelirsiniz.


 Aşık insan aslında her şeyi göze almış insandır. Genellikle yanlışlar yapar, doğru karar veremez. Çünkü mantık gider yerine duygular gelir. Kalp ile beyin yer değiştirir. Ama ''Sevgi'' de durum öyle değildir mantıklı kararlar alabilirsiniz. İnsanlarımız Aşk ile Sevgiyi birbirine karıştırsa da anlamları farklıdır. ** Aşk, karşı cinsin huyunu, yaptıklarını, geçmişini, yaşadığı ortamı, dünyaya bakış açısını bilmeden yani onun hakkında hiçbir fikriniz olmadan ona bağlanmanızdır. Sevgi ise, karşı cinsle bir beraberliğe başladınız ve üzerinden aylar, yıllar geçtiğinde, onun huyunu, yaşam biçimini, davranışlarını, dünyaya bakış açısını öğrendiğiniz zaman eğer sizin kafa yapınıza uyuyorsa içinizdeki bağlanma duygusu da sevgidir. 


 Japonların bir kaç atasözünü bilirim onu da araştırmadım okuduğum kitaplarda yazarların genelde verdiği örneklerdir. Çünkü Japonların ataları yememiş içmemiş çalışmakla ilgili sözler söylemişler. Ama arada da böyle güzel atasözleri çıkmış ortaya.Şöyle bakınca arada bile olsa doğru söz karşısında "EYVALLÂH" demekte mûktedir olandır.


Bence; en güzel yine Türk'ler sever , en delisinden sevdalanır, en yanık dizeleri onlar satırlara döker. Bilir
 Aşk 'ın da, Sevgi' nin de ne denli yürekten geldiğini.

Son Yazılar