Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Başbakan açıklaması...

Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Başbakan açıklaması geldi..

Taşeron işçilerdeki kadro beklentisi devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için geldiği Afyonkarahisar'da katıldığı açılış töreninde yaptığı son dakika açıklamada taşeron işçilerin kadro beklentisi hakkında konuştu. Yıldırım taşeron olarak çalışan işçilerin merakla beklediği soruya cevap verdi. 2017 taşeronda son durum ne?

10 Ekim 2017 - 22:06 - Güncelleme: 10 Ekim 2017 - 22:13

2 milyona yakın taşeron işçinin kadro beklentisine cevap Başbakan Yıldırım’dan geldi. Uzun zamandır kadro bekleyen taşeron işçilerinin son durumu ne? Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun üzerinde çalıştıkları yeni model nasıl olacak? Başbakan'ın konu ile ilgili son dakika açıklaması yıl sonunu işaret etmişti. İşte 2017 taşeronda son durum ve taşeron işçilerin kadro beklentisi hakkında tüm merak edilenler…

SON DAKİKA TAŞERON AÇIKLAMASI

Türkiye'de 2 milyona yakın taşeron işçi bulunuyor. Kadro bekleyen bu işçiler için benzer açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Özellikle Başbakan Binali Yıldırım'ın son açıklamaları işçileri iyice umutlandırdı. 2017'nin bitmesine sadece birkaç ay kaldı. Ve Başbakan bu yıl bitmeden taşeron işçi sorununun çözüleceğinin sinyalini verdi.

Afyonkarahisar’da biten toplantının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bitirilen kavşak, köprü ve tünel açılışına katıldı. Yıldırım, taşeron işçilerinin beklediği haberi de kürsüden verdi. İşte ayrıntılar…

Kürsüde konuşma yaptığı esnada kendisini dinleyen kalabalıktan bir vatandaşın “Başbakanım taşeron işçilere ne zaman kadro vereceksiniz?” diye bağırması üzerine gülümseyen Başbakan Yıldırım, “Taşeron işçilerine merak etmeyin bu senenin sonuna kadar çalışmaların hepsi bitecek” diye yanıt verdi. Başbakan’ın bu söylemi alanı dolduranlardan büyük alkış aldı. 

AKAN SARIEROĞLU'DA AYNI DÖNEMİ İŞARET ETTİ

Eylül ayında taşeron işçiler ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Beklenti içinde olan birçok kesim var. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız bunlardan en önemlisi. AK Parti olarak bugüne kadar ne söz verdiysek yerine getirdik. İnşallah taşerondaki kardeşlerimizin kamudaki istihdamlarındaki beklentiyi karşılayabilmek için bir aydır Maliye Bakanımız ile çok ciddi bir çalışma içindeyiz. Bu çalışmayı çok kısa sürede tamamlayarak, kardeşlerimiz ile paylaşacağız. İnşallah sıkıntılarına beklentilerine, taleplerine yeni yasama döneminde yeni yıla girmeden bir cevap vermiş olacağız” diye konuştu. 

TAŞERON İŞÇİ NEDİR? TAŞERON NE DEMEKTİR? 

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir. Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık bir çok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar.  Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar.  Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar. 

YENİ TAŞERON ALIMLARI YOLDA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ personel alımları konusunda yaptığı açıklamada, taşeron işçi alımı yapılacağını belirtti. 46 bin 500 personel alımı yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, bu alımların 16 bin 500'ünün sağlık personeli, 13 bininin doktor, 17 bininin ise şirket personeli olacağını ifade etti. Ancak henüz bu alıma dair ilan yayımlanmadı. 

KILIÇDAROĞLU'DAN TAŞERON ÇIKIŞI

Kıdem tazminatı konusunun ele alındığı çalıştayda konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin durumuna değindi. Türkiye ile aynı düzeydeki ülkelerin daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “İşsizliği oluşturan ekonomi politikalarını kim uygulamaya koyuyor, muhalefet mi koyuyor Mevcut siyasal iktidar. Mevcut siyasal iktidara verilen her destek, sendikasızlaşmayı özendiriyor. İşçi korkudan sendikalı olamıyor ki ‘İş güvencem elimden gider' diyor. Taşeron işçiliği Türkiye'nin gündemine getiren kim, biziz. Taşeron işçilerin örgütlenmesini arzu eden ve bu konuda çaba harcayan kim, yine biziz. Onların sendikalı olmasını, iş güvencelerinin olmasını istiyoruz. Sendikalı işçilerden fazla taşeron işçiler var bugün Türkiye'de. Bu, çalışma hayatının nerelere sürüklendiğini gösteriyor.” dedi. 

CHP KONUYU MECLİS'E TAŞIDI

Taşeron işçiler konusunda beklenen adımların atılmaması üzerine CHP konuyu TBMM'ye taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sorulan soruda 3 ay denilen taşerona kadro çalışmasında bir yıldır çalışma yapılmasına rağmen sonuç çıkmaması soruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP cephesinden gelen soruya taşerona kadro konusunun referandumdan sonra görüşüleceğini açıkladıklarını ve referandum ortamında bu tür görüşmeleri uygun bulmayarak ilgili görüşmelerin referandumdan sonra yapılması kararını aldıklarını belirterek, “Önümüzde ki günler de inşallah çalışmaları başlatırız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü - Vatan

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali bülbül
    1 hafta önce
    Sayı 2 milyon degil 720 bin.özelfimadaki taşeron kamudaki taşeron.ayrı algı yapmayalım.laf kalabalığın gerek yok.kamuda ki taşeron.kadro istiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANAL D 23 Ekim 2017 Tarihli Yayın Akışı
KANAL D 23 Ekim 2017 Tarihli Yayın Akışı
Marmaris Rallisi’ni Avcıoğlu-Korkmaz Kazandı
Marmaris Rallisi’ni Avcıoğlu-Korkmaz Kazandı