Çip Başkanı Namık Ekinci’den Açıklamalar

Namık Ekinci: "ABD'nin İnşaat Çeliği İthalatına Yönelik Açıkladığı Sonuçlar Tam Anlamıyla Skandal"

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye menşeli inşaat çeliği ithalatına yönelik yürütülen soruşturmaların nihai kararında, söz konusu ürünlerin dampingli ve devlet teşvikli olduğuna ilişkin karar alındı. ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı sonuçları skandal olarak değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

18 Mayıs 2017 - 15:02

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türkiye menşeli “İnşaat Çeliği” ithalatına yönelik yürütülen soruşturmaların nihai kararında, bu ürünlerin dampingli ve devlet teşvikli olduğuna ilişkin sonuç açıklayan ABD Ticaret Bakanlığı’nın kararını eleştiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Bu karar, soruşturmanın asıl amacının damping ya da sübvansiyonu belirlemek değil, her ne pahasına olursa olsun ithalatın önünü kesmek olduğunu açıkça gösteriyor. Tüm süreç boyunca ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) gerek yanıtlama sürelerini kısarak gerekse yanıtlanması neredeyse imkansız detayda soru formları göndererek ihracatçı firmalarımıza bu soruşturmada havlu attırmak için elinden geleni yaptı. Buna rağmen başarılı olamayınca, son çare olarak yıllardır inceleyip hiçbir şey bulamadıkları bu konuya sübvansiyon süsü vererek firmalarımız için bu marjları uydurdular” dedi. 

 

Namık Ekinci açıklamalarına şu şekilde sonlandırdı: “İhracatçılarımızın tüm haklı gerekçelerini görmezlikten gelen ABD Ticaret Bakanlığı (DOC), ABD’li üreticilerin tüm yersiz iddialarını kabul ederek tarafsızlığını tamamen kaybettiğini net bir şekilde itiraf etmektedir. Üzülerek ifade etmemiz gerekiyor ki ABD Ticaret Bakanlığı’nı artık ABD’li çelik üreticileri idare etmektedir. Bu kararı Dünya Ticaret Örgütü Paneli’ne götüreceğiz ve kazanıp haklı olduğumuzu tüm dünyaya göstereceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whatsapp'ta Mesajı Sildim Diye Fazla Güvenmeyin!
Whatsapp'ta Mesajı Sildim Diye Fazla Güvenmeyin!
Mars'ta yaşadığını iddia etti, bilim insanlarının kafası karıştı!
Mars'ta yaşadığını iddia etti, bilim insanlarının kafası...