Çavuşoğlu: “Almanya bize bir adım atarsa, biz size iki adım...

Çavuşoğlu: “Almanya bize bir adım atarsa, biz size iki adım atarız”

Almanya'nın seçim döneminde sık sık malzeme haline getirdiği Türkiye ile yaşanan gerilimde yumuşama sinyalleri veriliyor. Almanya'nın saygın dergilerinden Der Spiegel'e konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara-Berlin ilişkisinin normalleşmesi gerektiğini söyledi.

07 Ekim 2017 - 23:00

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, bir süredir gergin olan Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye ve Almanya arasında sorun olması için bir neden bulunmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Siz (Almanya) bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız” dedi. 

Çavuşoğlu söyleşide Alman hükümetinden beklentiler konusuna da değindi. Çavuşoğlu, Türk hükümetinin Almanya’da kurulması olası koalisyonda Yeşiller Partili Cem Özdemir’in Dışişleri Bakanı olması halinde kendisiyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Ankara’yı sık sık eleştiren Yeşiller’in eşbaşkanı Cem Özdemir hakkında, “Ülkeler arasındaki ilişkileri tek bir kişi üzerinden tanımlamak yanlış olur” dedi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaşanan krizde Almanya’yı eleştirerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman politikacılara yönelik çıkışını savundu. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı sadece saldırılara yanıt verdi. Erdoğan’ın Nazi benzetmesi Almanya’nın düşmanca  tavrına bir yanıttı. Federal hükümet Türkiye’ye saygılı olması gerektiğini öğrenmek zorunda” dedi.

Kaynak: Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANAL D 23 Ekim 2017 Tarihli Yayın Akışı
KANAL D 23 Ekim 2017 Tarihli Yayın Akışı
Atatürk de İnönü'yü görevden almıştı! İşte belgesi
Atatürk de İnönü'yü görevden almıştı! İşte belgesi