Bu Dünyadan Bir Kemal Sunal Geçti

Bu Dünyadan Bir Kemal Sunal Geçti

Konuşmasına gerek yoktu gülmemiz için, sadece bakışı yeterdi insanları güldürmeye. 80 küsür filmiyle 70'li yılların kargaşasında ve 80'lerin ekonomisiyle boğuştuğumuzda tek neşe kaynağımızdı o.

10 Temmuz 2017 - 06:01 - Güncelleme: 10 Temmuz 2017 - 06:29

Defalarca yayımlanan filmleriyle her seferinde insanları sanki ilk kez izliyormuşçasına güldüren, buna rağmen hakkında bir araştırma yapılmaması üzerine lisans tezinde kendini araştıran Kemal Sunal.. Yeşilçam'ın asla unutulmayacak isimlerinden o. Erken ayrılsa da aramızdan, gülümsememizi yarım bıraksa da şairin dediği gibi hoş bir sada bırakarak gitti. 

Hakkında kimsenin olumsuz bir şey konuşmadığı gerek film çekimlerindeki disiplini ve özverisi, gerek ailesine karşı ilgisi özel hayatında hiçbir sansasyona alet olmaması kısaca şöhret sarhoşu olmaması belki daha da değerli kıldı onun güldürmesinin yanında adamlığını. 

ÖNCE ÇİLESİNİ ÇEKTİ 

İstanbul'un kenar semti olan Küçükpazar'da 1944 yılında dünyaya geldi o. Lise yıllarında Kenter Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Öğrenciliği pek parlak değildi. Ortaokul ve mezunu olduğu Vefa lisesini tıpkı yıllar sonra yer aldığı Hababam Sınıfı'ndaki tembelliğiyle 11 yılda bitirebildi. Üniversite hayatı da liseyi aratmayacaktı. Mezun olduğu gün yaptığı konuşmada "Benim eğitimim biraz uzun sürdü 4 yıllık eğitimi 27 senede bitirdim" diyecekti. 

Migrostan emekli olan babasına yardımcı olabilmek için yazları elektrikçi yanında çıraklık yaptı, daha sonra da bir fabrikada işçilik yaptı. Bir yandan da tiyatroyu hiç aksatmıyordu. Lisedeyken kendisindeki yeteneğini gören felsefe hocasının, elinden tutup Müşvik Kenter'e götürmesiyle tanışmıştı tiyatroyla ve de çok sevmişti. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstifası İstenen Recep Altepe:
İstifası İstenen Recep Altepe: "İşimizin başındayız"
LG, Ekrandaki Uzmanlığını Tıbbi Görüntüleme Pazarına Aktarıyor
LG, Ekrandaki Uzmanlığını Tıbbi Görüntüleme Pazarına...