NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Türk Askeri Daha Evvel de Yaptı… El Bab’da ‘3t’ Zamanı

Fırat Kalkanında sıra El Bab sokakların DEAŞ’tan artık tamamen temizlenmesine geldi. Bölgede ‘3T’ taktiği yapılacak.

Türk Askeri Daha Evvel de Yaptı… El Bab’da ‘3t’ Zamanı
Bu haber 28 Aralık 2016 - 14:06 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Güvenlik uzmanları daha evvel Nusaybin, Cizre ve Sur’da yapılan 3T taktiğinin El-Bab’da da yapılacağını söylüyor:

Bugüne kadar 40 şehit verdiğimiz Fırat Kalkanı operasyonunda en önemli cephelerden biri olan El Bab’da TSK desteğinde ilerleyen ÖSO büyük gelişme kaydetti. Kent tamamen kuşatıldı, sıra sokak çatışmalarına geldi.

DEAŞ militanların her yeri bubi tuzaklarıyla çevirdiği sokaklarda ÖSO güçlerin ve Türk askerin son derece dikkatli ilerlemesi gerekiyor. Bu sebeple bölgeye yeni zırhlı ve askeri birlikler yönlendirildi. Ayrıca operasyon sırasında gereken ekipmanlar da naklediliyor. Meskun mahal çatışmalarından önceki son hazırlıklar tamamlanıyor.

SOKAK SOKAK ÇATIŞMA

Güvenlik uzmanları ise El Bab’ın DEAŞ’tan temizlenmesi esnasında Nusaybin, Cizre, Sur ve Şırnak’ta uygulanan taktiğin uygulandığına dikkat çekip bu taktiğe 3T ismini veriyorlar. 3T’nin açılımı ise “Tank, top ve tosun.” Meskun mahal çatışmalarında tank, çevre güvenliği ve teröristlerin baskı altına alınmasında kullanılıyor. Top ise ZMA ismi verilen zırhlı muharebe aracın üzerinde olan doçka tarzı bir silah. Bu silah da sokak çatışmalarında büyük üstünlük sağlıyor.

ZIRHLI KEPÇE SAHNEDE

Uzmanlar en kritik aracın ise güvenlik güçlerinin ‘Tosun’ ismini verdikleri zırhlı kepçeler olduğunu söylüyor. Güvenlik uzmanları zırhlı kepçelerin özellikle sokaklarda yolun altına döşenen EYP’lerde çok etkili olduğu söyleniyor. Zırhlı oldukları için açılan ateşlerden etkilenmiyor ve yolları kazarak gittiği için EYP’lerin etkisini azaltıyor.

158 HEDEF VURULDU 13 DEAŞ’LI ÖLDÜRÜLDÜ

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 126. cı gününde 13 DEAŞ’lı terörist tesirsiz hale getirilirken 2 muhalif ise şehit oldu. İstihbarat birimleri ve İHA’lar tarafından belirlenen DEAŞ’a ait 158 barınma alanı, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri kullanılmaz hale geldi.

TSK’nın kuşatması altında olan El Bab için Kayseri 1’inci Komando Tugayı’ndan 500 komando daha gönderildi. Kuzey ve batı yönünde kente sıfır noktaları ele geçiren ve şehrin dış mahallelerine giren birlikler, teröristlerin canlı bomba eylemlerine karşı da her an teyakkuz durumunda.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA