NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Terör Örgütün ‘Hayaletleri’ Saldırıya Başladı! Herkes Gizliyor! Amaçları İse…

FETÖ’nün hayalet hackerları kayyum atanan şirketler başta olmak üzere özel işletmelere siber saldırılar yapmaya başlandı.

Terör Örgütün ‘Hayaletleri’ Saldırıya Başladı! Herkes Gizliyor! Amaçları İse…
Bu haber 29 Aralık 2016 - 13:28 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Fetullah Terör Örgütü’nün (FETÖ) yurt dışından Türkiye’ye DDOS saldırıları organize yapan “hayalet hacker” timi şimdi de özel şirketleri gözüne kestirdi. FETÖ’ye finansman sağladığı için kayyum atanan şirketler başta olmak üzere özel işletmelere siber saldırılar yapan FETÖ, sistemini ele geçirdiği firmalardan 100 binlerce dolar “anahtar” parası istiyor.

Daha evvel FETÖ, iltisaklı firmaların sattığı ürün ve hizmetlerle kritik kurum ve kuruluşların bilişim altyapılarına erişim sağlayabilirken, özellikle kamuda alınan önlemlerle bu tuzağın önüne geçildi. Fakat FETÖ bu defa da özel işletmelere yönünü çevirdi.

ZOMBİYE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Bazı kritik firmalara sadece bilgileri ele geçirmek için saldıran terör örgütü, yazılımsal açığın tespit ettiği özel işletmelerden ise sisteme tekrardan erişebilmeleri için para talep ediyor. “Hayalet hacker”lar olarak anılan FETÖ’nün bilgisayar korsanları birden çok bilgisayar ile yaptıkları ani DDOS saldırıları ile önce bilgisayarlarda kendilerini çeşitli yöntemlerle aktif hale getiriyor.

Sonrasında sistemi zombiye dönüştürerek tüm sistemi fakat bir şifreyle aktif olacak şekilde düzenliyorlar. Sistemin anahtarı için ise her bir şirketten 100 binlerce dolar isteyen örgütün bu yöntemle milyonlarca doları yurt dışına kaçırdığı öğrenildi.

ŞİRKETLER AÇIKLAMIYOR

FETÖ’nün bu yöntemle son dönemde çok ciddi oranda gelir sağladığı anlaşılırken, siber saldırıya uğrayan ve sistemleri ele geçirilen şirketler ise bu durumu prestij kaybına uğrayacakları endişesiyle yetkili kurumlara bildirmiyor. Bilgi ve Teknoloji Kurumu’nun 15 Temmuz’dan sonra devreye soktuğu siber saldırılara maruz kalan şirketlerin bunu kuruma bildirme yükümlülüğü de şirketler tarafından yerine getirilmiyor.

HACKER ORDUSUNA REKOR BAŞVURU

Öte taraf FETÖ’nün hayalet timi gibi terörist gruplarla mücadele yapmak için hükümetin kurmaya çalıştığı “beyaz hacker” ordusuna da rekor başvuru geldi. Bir haftada 2 bin 800 genç bilişimci ülkenin milli güvenliğinde görev almak için başvurdu. Başvurular usom@btk.gov.tr adresinde alınmaya devam ediyor.

BİLİNÇLENDİRMEYE HIZ VERİLECEK

Özelikle özel işletmeler siber saldırılara karşı hâlâ yetersiz durumdayken, bir saldırıya maruz kaldıkları ne yapacaklarını dahi bilemiyorlar. Bunun için siber olaylara müdahale ekipleri kamuda etkin şekilde hizmet verirken, işletmeler ise saldırı önlenmesi için BTK’dan yardım talebinde bulunuyor.

Fakat zamanında tespit edilemeyen saldırılar için ise bazen geç kalınmış olunuyor. BTK bu kapsamda bilinçlendirme çalışmalarına da hız verecek. Bir saldırı ile karşı karşıya kalındığında ne yapılması gerektiği detaylarıyla işletmelere anlatılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA