NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Eğitimde Hedef Yükseldi

Türkiye’ eğitim alanında 2023 hedefinde çıta bu sene daha da yükseltildi. Ülke genelindeki tüm okullar bu tarihe kadar tam gün eğitime geçmiş olacak.

Eğitimde Hedef Yükseldi
Bu haber 31 Aralık 2016 - 14:01 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

İngilizce sorunu 5’inci sınıfta artık tamamen çözülecek. 5’inci sınıflar yabancı dil sınıflarına dönüştürülecek. Dersler sabah 9:00’da başlayıp 16:00’da bitecek. Müfredat hafifletilecek. Ders sayısı azalacak fakat yabancı dil saatleri yoğunlaşacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tekli eğitime geçiş yapmak için her sene en az 25 bin yeni dersliği eğitime kazandıracak. Böylece 3 senede en az 80 bin derslik yapılmış olacak. Türkiye’de sınıf mevcudu ortalaması 28 olarak göz önüne alındığında yaklaşık 3 bin yeni okulun eğitime kazandırılması hedefleniyor. Okul öncesi eğitim de zorunlu olacak.

OKUL ÖNCESİ DE ZORUNLU

Eğitimde devrim niteliğindeki çalışmaya göre anaokulu da zorunlu olacak. Böylelikle zorunlu eğitim 5 yaşında anaokulu ile başlayacak, 18 yaşında lise eğitimiyle son bulacak. Her öğrenci 13 sene zorunlu örgün eğitim kapsamı içinde kalması için çalışma yapılacak.

Okul öncesi zorunlu kararı öncelikle pilot çalışma olarak denenecek. Okullara prefabrik, betonarme veya konteyner ana sınıflar yapılacak.

77 BİN DERSLİK YAPILACAK

MEB’in verilerine göre Türkiye genelinde toplam 6 milyon 700 bin öğrenci halen ikili eğitim görüyor. Başta İstanbul olmak üzere ikili eğitimin en çok yapıldığı iller arasında Ankara, Bursa, Şanlıurfa, Van, Mersin ve Antalya geliyor. Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 45 ilde tam gün eğitime geçildi. Tüm illerde tam gün eğitime geçilmesi için toplam 77 bin derslik daha olacak.

YURT DIŞINDA ÜNİVERSİTELER

2023’te insan kaynakları bakımından da eksiği olmayan bir eğitim alanı oluşturulacak. Özel üniversitelerin kurulmasına imkan veren hukuki düzenlemelerle özel ve vakıf üniversitelerin yüksek öğretim içerisindeki payı çoğaltılacak. Gelişmiş üniversitelerin yurt dışında kampüs açmaları teşvik yapılacak. 2023 senesinde birçok ülkede Türk üniversitesi kurulmuş olacak.

EBA’YLA LİDERLİK HEDEFİ

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasındaki en önemli araçlardan biri de FATİH projesi olacak. Türkiye, FATİH projesiyle teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten de bir ülke haline gelecek. Eğitim teknolojilerinde Türkiyeyi lider ülke konumuna getirecek FATİH projesi eğitimdeki fırsat eşitliğin de en önemli aracı olarak tanımlanıyor.

Dünyada, 15 milyon öğrencinin, 600 bin sınıfın, 650 bin öğretmenin ve devasa bir bulut sisteminin, entegre olarak birlikte projelendirildiği başka bir proje yok. Projenin en önemli ayaklarından biri olan Eğitim Bilişim Ağı da (EBA) dünyanın en büyük içerik portalı olarak şimdiden talep görmeye başladı. 2023’e kadar Türkiye yurt dışına e-içerik ihraç eden bir ülke olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA