NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Eğer Süt İçtiğimizde Bunlar Oluyor İse…

Çoğumuz süt içtiğimiz zaman bazen de farkında olmadan içinde süt katkısı olan gıdalar tükettiğimizde bağırsaklarımızda ağrı, gaz, şişkinlik hisseder hatta ishal bile olabiliriz.

Eğer Süt İçtiğimizde Bunlar Oluyor İse…
Bu haber 28 Aralık 2016 - 15:00 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Bunun sebebi ise sütte olan laktoz denilen süt şekeri olduğunu söyleyen İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, şunları söyledi:

Aslında 1,5 ya da 3 yaşına kadar bu şekeri sindiren enzim olan laktaz insanlar da vardır. Türkiye’de insanların yüzde 70-80’i bağırsaklar tarafından salgılanan laktaz enziminin büyük kısmını çocukluk döneminden sonra kaybederler.

Sindirilemeyen süt şekeri ise bağırsaklarımızda ağrı, şişkinlik, gaz bazen de ishal gibi yakınmalara sebep olur. Hastaların yakınmalarının şiddeti ”laktaz enziminin” eksiklik derecesine göre değişir. Bu durum laktoz intoleransı olarak adlandırılır.

KENDİNİZ “LAKTAZ EKSİKLİĞİNİZİ” ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Evde yapılabilecek basit bir yöntemle laktaz enziminin yeterli düzeyde olup olmadığı öğrenilebilinir. Bir kaç gün süt ve içinde süt katkısı olan gıdalardan uzak durduktan sonra, 2 bardak yağsız süt içip karın ağrısı ve yukarıda söylenilen yakınmaların ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır. Eğer varsa ‘’Laktoz İntoleransınız’’ var demektir.

Laktoz intoleransı olan bireylerde, süt gibi temel bir besin kaynağının faydalarını karşılamak için sütün yerine, yoğurt, peynir, laktozu alınmış süt gibi süt ürünleri tüketilmelidir.

FARK ETMEDEN SÜT ŞEKERİ TÜKETİRSENİZ

Gıda sanayiinde süt ve süt ürünleri zaman zaman doğrudan veya süt tozu olarak işlenmiş gıdalara, soslara, tahıl gevreklerine, hazır çorbalara gibi katkı maddesi olarak ilave yapılır. Bu durumda da süt şekeri fark edilmeden tüketilerek yakınmalara sebep olur.

LAKTOZ (SÜT ŞEKERİ) İNTOLERANSI: LAKTOZ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

Türkiye’de insanların yüzde 70-80 oranda görülür.

Süt şekerini sindiren enzimi yoksa sindirilemeyen laktoz (süt şekeri ); bağırsaklarımızda ağrı, şişkinlik, gaz bazen de ishal gibi yakınmalara sebep olur.

Normal süt yerine laktozsuz süt, yoğurt, peynir tüketimi teşvik edilmeli.

Evde yapacağınız bir test ile laktoza karşı intoleransınız (tahammülsüzlüğünüz) var mı saptayabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA