NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Cevizin İşte O Mucizesi

Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, günde 30 gram ceviz tüketmek insana huzur verdiğini açıkladı.

Cevizin İşte O Mucizesi
Bu haber 27 Aralık 2016 - 14:51 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, insan sağlığı açısından beslenmenin önemine dikkati çekerek “Sağlıklı hayat sağlıklı beslenmeyle olur.

Sağlıklı beslenmede kullanılan ürünler sağlık bakımından hijyenik, içerik bakımdan sağlıklı olmalı. Yani sadece hamur işiyle beslenirsen ne kadar hijyenik bakımdan sağlıklı olsa da sağlıklı beslenmiş olmazsın. Bir dengeli beslenme olacak ki sağlıklı beslenmiş olacaksın.

Cevizin, en mükemmel gıdalardan biri olduğunu söyleyen Şen, konuşmasına şöyle devam etti:

Cevizi günde 30 gram yediğiniz zaman huzurunuz iyi olur. Bunu klinik çalışmalarına ve doktorlara göre söylüyoruz. Biz sağlıklı gıdalarla güzel beslenirsek sağlıklı ve huzurlu oluruz. Ceviz de sağlıklı beslenme içerisinde yer alan mükemmel gıdalardan bir tanesi. Herhangi bir üretim yaparken ne için yapıyoruz O üretimden elde ettiğimizi yemek için yapıyoruz.

OMEGA-3 KAYNAĞI ÜÇ GIDA: CEVİZ, KETEN TOHUMU, SOMON

Dolayısıyla ceviz yetiştiriciliğinin asıl maksadı sağlıklı beslenmedir. Bir karı kocanın tüketeceği ceviz asgari 50 kilogram. Bir şahısın senede yiyeceği ceviz 25 kilogramdır. Niye günde 30 gram tüketilmesi gerektiğini söylüyoruz Cevizi son zamanlarda öne çıkaran asıl özellik Omega-3 yağıdır. Dünyada bildiğiniz bütün gıdalar içerisinde Omega-3 bakımından zengin üç gıda vardır. Biri ceviz, biri keten tohumu, diğeri de somon balığıdır.

22 FARKLI CEVİZ TÜRÜ VAR

Şen, cevizin, Orta Asya’nın bir meyve çeşidi olduğuna söyleyerek “Orta Asya’dan dolaşıp Afganistan, İran’dan bize gelir ve sonra bizden bütün dünyaya yayılır. Dünyada 22 farklı ceviz türü vardır. Bunlardan sadece ekonomik anlamda yetiştirilen bizim yetiştirdiğimiz ceviz türüdür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA