NeDedik.Com: Güncel Haberler ve Teknoloji Haberleri, Forum

Bitki Çayı Tüketirken Aman Dozu Aşmayan Yoksa…

Dr. Erdem Yeşil ada, her sene etkisini çoğaltan soğuğun bugünlerde çok hissedildiğini, bu sebeple de güçlü bir vücutla kışı geçirmenin önemli olduğunu söyledi.

Bitki Çayı Tüketirken Aman Dozu Aşmayan Yoksa…
Bu haber 29 Aralık 2016 - 16:38 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Yeşil ada, kışın olumsuz etkilerinden korunmak için bitki çayı tüketilebileceğini fakat miktarı ise dikkat edilmelidir.

Bir çok şahısın günlük tempodan geri kalmamak için yeni formüller ürettiğini söyleyen Farmakognozi ve Fitoterapi Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşil ada, en tehlikeli olan düşüncenin Bana bir şey olmaz” fikri olduğunu söyledi. Yeşil ada, işin sırrının, önce bakteri ve virüslerin şahısa yaklaşmasını engellemek olduğunun altını çizerek, bundan sonrada korunma formüllerin önemli olduğu ortaya çıktı.

Özellikle çevrede hasta varsa, toplu taşıma araçları kullanılıyorsa, kalabalık ofislerde veya ortamlarda bulunuluyorsa hastalıktan nasıl korunabiliriz Prof. Dr. Yeşil ada, “Basit ama etkili koruma yöntemleriyle bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

Bunun için en doğal yöntem bitkilerin gücünden faydalanmak. Bitkilerin bu gücünden yararlanılmasında en kolay ve etkin uygulama bitki çaylarıdır. Bitkileri tek tek ya da birbirlerin etkilerini destekler şekilde karıştırarak sağlık savaşçısı çaylar hazırlanabilir. Her gün 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, ada çayı, kuşburnu ya da ekinezya çayı içmek gün içerisinde maruz kalınan bakterilere karşı bağışıklığın güçlendirilmesinde etkili olacaktır.

Bilinçli hazırlanması ve tüketilmesi gerekiyor

Prof. Dr. Yeşil ada, antibiyotikler keşfedilmeden evvel insanların soğuk algınlığı dahil her türlü enfeksiyonla savaşta bal kullandığını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

Bitki çayların seçiminde ve kullanımında dikkatli olunması gerekir. İçeriği tam olarak bilinmeyen bitkiler kullanılmadan evvel iyi araştırılmalıdır. Öncelikle soğuk havaların bizi zorladığı bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Ihlamur,zencefil, ada çayı, kuşburnu ve ekinezya gibi bitki çaylarının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini artık bilmeyen kalmadı. Fakat önemli olan, bitki çayların beklenen ve istenilen yararı sağlayabilmesi için bilinçli hazırlanması ve tüketilmesi gerektiği.

Uygun olmayan şekilde hazırlanan ya da nereden toplandığı bilinmeyen, açıkta satılan bitkiler yarardan çok zarar verebiliyor. Bu sebeple güvenilir yerlerden elde edilen bitkilerin doğru miktarlarda karıştırılması çok önemlidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA